14.09.2017
810
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AĞBABA: "FETÖ YURTLARINDAN KAÇI KYK’YA KAÇI ENSAR’A VERİLDİ?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüklerine yurt ararken bilgi almak için müracaat eden öğrencileri, yetkililerin Ensar Vakfı yurtlarına yönlendirdiği iddialarını Gençlik ve Spor Bakanı’na bir önerge ile sordu.
Öğrencilerin Ensar Vakfı’na yönlendirilmesi konusunda Bakanlıkla vakıf arasında bir protokol olup olmadığını soran Ağbaba, "Bugüne kadar FETÖ’nün el konulan yurtlarından kaçı KYK kullanımına kaçı Ensar Vakfı’na tahsis edilmiştir?" diye sordu.
Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın Soru Önergesi şöyle:
“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli AĞBABA
Malatya Milletvekili

Türkiye’nin birçok ilinden benzer şikâyetler gelmekle birlikte son olarak, Ordu’da Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü’ne yurt ararken bilgi almak için müracaat eden öğrencilere yetkililerin, “İsterseniz Ensar Vakfı’nda yerler var, oraya yerleştirelim" dedikleri iddia edilmiştir.

Bu çerçeveden hareketle;

1. KYK İl Müdürlüklerinde görevli yetkililerin, kendilerine yurt için müracaat eden öğrencilere, yurtlarında yer olmasına rağmen öncelikle Ensar Vakfı yurtlarına yönlendirdikleri iddiaları doğru mudur? Bu konudaki şikâyetler sonrasında Bakanlığınız bünyesinde bir inceleme ve soruşturma yapılmış mıdır?
2. Bakanlığınız ile Ensar Vakfı arasında “yönlendirme” ile ilgili imzalanmış bir protokol bulunmakta mıdır? İl Müdürlüklerindeki yetkililere Bakanlık tarafından bu konuda bir talimat verilmiş midir?
3. İl Müdürlüklerinde görevli yetkililer ile Ensar Vakfı arasında bir ilişki bulunmakta mıdır? İl Müdürlüklerinde görevli Müdür, Müdür Yardımcısı ve Şef pozisyonlarında çalışan personelin kaçı Ensar Vakfı’na üyedir? Kaçı illerinde bulunan Ensar Vakfı’nın yönetimlerinde görev almaktadır?
4. Bugüne kadar FETÖ’nün el konulan yurtlarından kaçı KYK kullanımına, kaçı Ensar Vakfı’na tahsis edilmiştir?”

CHPnet

SİTELERİ